Futbalový tréner roku 2012, momentálne v MŠK Žilina

Mne ako nováčikovi v trénerskej robote pomohla mentálna príprava vo všetkých úrovniach – v predtréningovej, predzápasovej a pozápasovej príprave. Pomohol mi v koncentrácii v samotnom zápase, aby som vedel reagovať na veci, čo som tímu dal ako ciele, plány či stratégiu. Viem čo sú očakávania a čo je socíálne uznananie, a preto sa na zápas či tréning pozerám inak, ako tomu bolo predtým. Na hráčoch vidím posun v tom, že vedia, na čo sa majú sústrediť cez zápas, v tréningu pracujú nielen na technike, kondícii či taktike, ale aj na rozvoji koncentrácie v zápasových podmienkach. Po dobrej pozápasovej analýze ich máme sebavedomejších a majú iný pohľad na rozbor zápasu. Samozrejme, nespomenul som všetko, v čom mi mentálna príprava pomáha, ale nechám priestor aj ostatným.

/ Rozhovor je z obdobia, kedy A. Guľa pôsobil pre AS Trenčín /

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR S ČERSTVÝM CORGOŇ LIGOVÝM TRÉNEROM AS TRENČÍN, A. GUĽOU, O VPLYVE MENTALCOACHINGU NA PRÁCU TRÉNERA A CELÝ TEAM

Poprvé obrovská gratulace k postupu do Corgoň ligy! Byla to neskutečná jízda. Postoupit 7 kol před koncem ligy, s 25 bodovým náskokem, nevím jestli historie pamatuje! Jako nováček na trenérském postu jsi začínal prakticky od nuly. Já myslím, že v mnoha věcech to byla výhoda, i když většina profi trenérů má opačný pohled. V čem si myslíš ty, že to byl největší plus, vyměnit kopačky za trenérský dres, prakticky z týdne na týden a vlétnout do super mladého teamu? Co naopak bylo z mentálního pohledu nejtěžší na začátku?

Z môjho pohľadu bolo výhodou to, že sa viem vcítiť do toho, ako to vidí hráč, a výhodou bola a je dobrá spätná väzba s hráčmi okolo kapitána Ševelu. Najťažšie bolo zistenie, že nenesiete zodpovednosť len za svoj výkon, ale za výkon celého mužstva. A aj to, že všetci očakávajú od Vás veci, ktoré niekedy nemôžete ovplyvniť…

Čtenářům webu mentalcoach.sk je známé, že ti pomáhám pracovat na mentální stránce více než 1 rok. Co z mentálního pohledu bylo pro tebe klíčové, pro tvůj nováčkovský trenérský post v AS Trenčín?

Kľúčové bolo rozhodnutie vôbec ísť do kabíny s novou vecou a to je mentálny tréning!

Co ty a team? Musel jsi se velice rychle etablovat z pozice hráče do pozice trenéra. Fyzická složka je najednou pryč! Rozhoduje jen tvoje verbální a neverbálním komunikace. Tato transformace není vůbec jednoduchá. Ty jsi to zvládl ale fantasticky. Co si myslíš, že z mentálního coachingu zabralo nejvíce, že si se dokázal tak rychle přeorientovat? Co nejvíce z mentálního pohledu na začátku oslovilo hráče a team?

Dôležité bolo, ako pred tímom vystupujete, aby bol transfer na mužstvo čo najsilnejší. Učím sa, ako mám rozprávať, kde v kabíne mám stáť, akú intonáciu používať, aké slová voliť, aby to hráči vnímali a aby tomu rozumeli. Mne najviac pomohla zmena myslenia, koncentrácia a s tým súvisiaca zmena chovania. Bolo toho viac a sú to fantastické veci, ktoré majú obrovský význam pri každodennej práci. Hráčov zaujali veci z koncentrácie a samozrejme veci, ktoré zvyšujú ich výkon a môžu na nich systematicky pracovať, hoci tomu neverili. Ale aj veci, čo znižujú ich výkon, pričom o tom ani netušia…

Team se skládá z mnoha skvělých individualit, kteří se ale drží teamového ducha a společného cíle. Homogenita teamu je jedna z vašich hlavních deviz. Team je tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek. Co myslíš, že přispívá k tomu, že vaše homogenita je tak silná?

Sila tímu – asi v rovnakom pohľade na každého hráča a PRAVDIVEJ pozápasovej analýze jednotlivcov. Zjednotenie a vytýčenie si tímového cieľa -kedy každý hráč si pripravil aj svoj osobný cieľ! Hráči sa jednoducho stotožnili s myšlienkami trénerskými – kde sme využili výborný transfer cez skúsených hráčov na tím. Udržali sme kvalitný káder a mohli sme zvyšovať náročnosť na hráčov. Hráči sa 100% stotožnili so svojou rolou v tíme. Každý je pre nás dôležitý, kedy šancu dostali všetci hráči z kádra! Kľúčoví hráči veria spoločnej ceste a na ňu strhli aj ostatných hráčov – „burina“ sa vyplavila a vyplaví zo súdržného teamu sama.

Váš team vyhrával prakticky všechny zápasy v I lize, a byl stále v “laufu”. Jak čtenáři mentalcoach.sk webu vědí, když team stále vyhrává, čeká na něj mnoho mentálních pastí. Co bylo pro tvoje hráče a hlavně i pro tebe z mentálního pohledu nejtěžší zvládnout, během těchto kritických kol?

Najťažšie bolo presvedčiť hráčov o tom, že každý zápas je iný, nový, a každý im môže pomôcť zlepšovať sa. Snažili sme sa udržať pokoru rôznymi príkladmi od svetových športovcov či tímov. Dôležité bolo ukázať im, vysvetliť, že sú výborní hráči, výborný tím, ale stále majú veľký priestor na zlepšovanie sa. Potrebovali to nielen počuť, ale aj vidieť na video analýze a hlavne zažiť to v súbojoch s kvalitnými mužstvami. Aj nám sa stalo, že nám hlava pripravila rôzne prekážky – vždy sme ich chceli identifikovať, vysvetliť ich hráčom, a naviesť ich, aby sami zistili, aký bol ich výkon, keď sa nechali rozptýliť.

Mnoho lidí si stále myslí, že mentální příprava je jen pro hráče, kteří mají nějaké”problémy”a kterým se nedaří! Že nemá co říct “zkušeným” trenérům, hráčům,.. atd. Co by jsi řekl na toto zkreslené tvrzení?

Každý má právo na vlastný názor, aj na to, akou cestou sa vyberie. Ja nechcem byť priemerný, chcem viac, nechcem byť otrokom futbalu, chcem si futbal vychutnávať, chcem mať silné rodinné zázemie – preto idem cez mentalcoaching!

Proč si myslíš, že mnoho trenérů má stále strach z mentální přípravy? Obavy, začlenit něco nového, progresivního, do tréninkového procesu?

Myslím si, že nevedia, čo to znamená. Žijú dlhodobo v inom myslení a boja sa nových vecí, lebo ich robí len málo ľudí, boja sa myslieť inak, lebo ostatní tak nemyslia. Sú naučení, že to čo tvrdí väčšina, je správne a radšej sú vedení, ako by mali niekoho viesť. Ale je to len môj osobný pohľad.

Děkuji ti za rozhovor, a věřím, že v CL pořádně zamícháš kartami. Já se samozřejmě budu také snažit pomoci s novými výzvami nejen tobě ale i teamu. Přeji hodně úspěchů.
Ja ďakujem za pomoc pri napĺňaní našich cieľov. Čakajú nás ďalšie výzvy.

Referencia Metal coach - Adrián Guľa