ZAČIATOK

Písal sa rok 2000 a moja práca bola 100% orientovaná na výcvik boja zblízka špeciálnych armádnych /protiteroristických skupín MO/ MV SR, ČR. V tej dobe, už s 15 ročnou praxou – veľmi intenzívneho tréningu bojového umenia, majstrovského pásu v Karate, inštruktor levelu v BJJ /Brazílske Jiu Jitsu/, som veľmi intenzívne spolupracoval so svetovými expertmi na boj zblízka z USA, Južnej Afriky a Austrálie. Jedna z mnohých ciest po svete ma zaviedla i do San Diega v Kalifornii, kde pod vedením R. Harrisa (experta na BJJ /MMA, FMA/ Filipínske bojové systémy,…) som rozvíjal svoje bojové schopnosti.

Keď som si potom v hlave prechádzal každý deň večer, ťažké sparingy, čo sa stalo – veľmi často sa ma zmocnil pocit frustrácie. Nešlo o to, že by som v situáciách nevedel, čo mám robiť. Nedokázal som to v akcii, pod tlakom aplikovať! Chýbalo mi väčšie uvoľnenie a relaxácia pod tlakom. To som samozrejme v tej dobe vôbec nevedel. To veľké chcenie ma paradoxne v zápasoch zväzovalo. Pamätám si, ako som hovoril, “ako je vôbec možné, že s viac ročným tréningom, 5 hodín denne/6 krát v týždni, mám problém s chlapcami, ktorí trénujú o polovicu menej?” Nechcel som sa zmieriť s tým, že ide len o „technické“ faktory alebo kvalitu tréningu.
Išlo o mentálne faktory, ktoré boli v tej dobe pre mňa absolútne neznáme. Cítil som to, ale nevedel som to pomenovať. Tu sa začalo rysovať niečo ďaleko väčšie – čo dalo neskôr základ mojej coachingovej kariére. To, že som osobne/fyzicky zažil tieto mentálne ťažké momenty, mi neskôr veľmi pomohlo pochopiť „myslenie“ top športovcov.

Mental Coach - Môj príbeh

Za pol roka za mnou na Slovensko priletel coach, expert na „stand up“ boj, R. King z Južnej Afriky. Práve on bol prvý, ktorého som sa spýtal: „Čo je hlavným dôvodom, že nedokážem preniesť moje tréningové schopnosti do ostrého zápasu?“ On mi jednoznačne odpovedal: „Tvoja mentálna príprava je na nulovom bode.“
Bolo to pre mňa potvrdením toho, na čo som sa snažil nájsť sám odpoveď, niekoľko dlhých mesiacov. Povedal mi mnoho príbehov, aké mal tréningové zápasy proti top svetovým fighterom tej doby – buď v Thai boxe, či BJJ alebo MMA. Povedal mi, že psychická odolnosť bola hlavný rozdiel, prečo väčšinu z nich porazil. „80% zápasu sa odohráva v hlave“, povedal.„Koľko času stráviš mentálnym rozvojom boja? Chceš byť stále jen v gyme/telocvični – alebo sa chceš posunúť i do iných oblastí, svetového športu, leadership, businessu…, tak ako ja?“ Viac už nebolo treba nič hovoriť! Moje v tej dobe „úzko koncentrované“ videnie sa začalo dostávať do úplne iného levelu. V tej dobe som pracoval s top profíkmi z odboru, avšak sám som si hovoril – „To má byť strop – čo ďalej?“ Kombinácia týchto okolností, správne nasmerovanie a vlastné hľadanie odpovedí ma nasmerovalo do coachingovej  kariéry – čo neskutočne obohatilo môj športový progres, ale i osobný/rodinný život.

Rodney bol môj prvý „mentor“, ktorý mi predával info a postupy pre športový coaching – a neskôr i pre unikátny life coaching. Tu začala moja cesta – čoho výsledkom v priebehu pár rokov bolo opätovné uzatvorenie kontraktov s MV, MO SR /v oblasti mentálnej prípravy/, spolupráca s profi tímami, svetovými hráčmi z mnohých športov, business leadery,… atď.

Cesta pokračuje a nie je deň, kedy by som sa skutočne netešil na novú výzvu, vec – ktorá ma v coachingu čaká v ten deň!