Ako zabrániť tomu, aby to čo si ostatní myslia o mojom výkone, neovplyvnilo môj výkon. Stále mám pocit, že musím každému dokazovať v akej som úrovni.
Odpoveď:
Na základe tejto otázky mi pripadá, že športovec sa veľmi obáva, čo si ostatní myslia. Odborne sa to nazýva sociálne uznanie. Keď sa obáva, čo si ostatní myslia, vytvára očakávanie na samého seba. Očakávate, že vaši známi od vás očakávajú určitú úroveň výkonu a preto sa obávate a ste nervózny, že nenaplníte ich očakávanie. Preto navrhujem, prestať „čítať myseľ“ – to čo si ostatní myslia o vás. Myšlienky sú iba myšlienky a realita je veľmi rozdielna. Naviac je nutné sa koncentrovať na procesy behom daného športu, hry. Jedná sa o herné prvky, technické elementy atď., čo umožňuje upokojenie mysle, zamestnať myseľ a filtrovať tieto myšlienky z oblasti sociálneho uznania.
Behom výkonu začínam byť strašne nervózny a cítim ako mi tuhnú svaly. Často začínam robiť chyby a to ma tak často vytočí, že prestanem hrať svoju hru. Ako ostať viac relaxovaný v týchto situáciách?
Odpoveď:
Je nutné porozumieť, prečo ste nervózny. Je to preto, že chcete strašne veľmi vyhrať, urobiť dobré skóre, urobiť na ostatných dobrý dojem? Veľmi často nervozita vychádza zo strachu zo zlyhania, že sa nechcete strápniť pred ostatnými. Klasické relaxačné techniky sú síce OK , avšak neodstránia podstatu mentálnych problémov a iba zamaskujú symptómy! Preto je nutné nájsť podstatu problému. Ako náhle ju zistíte, je nutné pracovať s ňou ďalej. Toto je prístup spojený s myslením pred výkonom. Druhá vec je , keď nastane skutočne chyba (a tá nastane bez ohľadu na to, či ste olympionik, alebo amatér), ako viete na ňu mentálne reagovať . Keď nastane chyba, je nutné ju prijať, poučiť sa z nej a ísť do ďalšej techniky, alebo akcie. Je nutné zabudnúť na chybu a znova sa sústrediť na dôležité prvky, ktoré mám v hre pred sebou.
V mojom športe – v basketbale, mám problém hrať uvoľnene celý zápas. Je to často vďaka tomu, že ma tréner zastrašuje. Veľmi často sa vytočí a obracia sa proti mne. Väčšinou mám potom obavy, aby som nezlyhal v danej situácii. Samozrejme sa zbavujem lopty a nehrám tak, ako by som chcel hrať. Ako vyriešiť tento problém.
Odpoveď:
Vyzerá to ako, že sú tu vysoké očakávania zo strany trénera na váš výkon a následkom toho vzniká strach zo zlyhania. To ale neznamená, že musíte tieto očakávania na seba klásť, i keď ich má tréner. V tréningu a súťaži je nutné prijať chyby ako súčasť rozvoja. Učiť sa z nich a nemať z nich strach. Vyhýbanie sa chybám, určitým situáciách a myslenie na to, ako tréner bude reagovať, negatívne ovplyvňuje sebadôveru a koncentráciu. Je nutné si uvedomiť, že nikto nemôže byť perfektný v danom športe. Je nutné vidieť chyby ako prostriedok pre zlepšenie a zdokonalenie. Je nutné trénovať myseľ tak, aby ste sa koncentrovali na úspešné prevedenie (dosiahnuteľné procesné mini ciele). To je pravý opak, než sa koncentrovať na to, aby nenastali chyby. To je zlá koncentrácia a zapríčiní opatrný štýl hry. Preto sústredenie sa na procesné prvky stratégii … umožní podať voľný, relaxovaný výkon.
Čo sa týka očakávania zo strany trénera, nesmiete sa s nimi stotožniť. Je to rozptýlenie vzhľadom k vášmu výkonu. V tejto chvíli je nutné si zopakovať v mysli prvky, prečo na to mám, prečo by som mal byť úspešný a odstaviť tým myšlienky orientované na očakávanie.
Ako zabrániť pochybnostiam? Prestúpil som do nového basketbalového tímu, kde som si zo začiatku veril. Avšak postupom času, som začal o sebe pochybovať. Začal som sa cítiť inak a mal som pocit, ako to na mňa dolieha. Začal som meniť niektoré technické aspekty, bol som nekoordinovaný, vytuhnutý atď. Skúšal som rôzne relaxačné techniky, ako napr. hypnóza, dychové veci atď. , ale nič mi v tejto situácii nepomohlo. Ako tento problém vyriešiť a vrátiť sa do úspešnej série zápasov, ktoré som mal v minulosti?
Odpoveď:
Je evidentné, že v tejto situácii je veľmi nízka sebadôvera. Pochybnosti sa dostali až príliš vysoko a vytvárajú nervozitu a skoro panické stavy. Jedna z vecí, o ktorých si myslím, že hrá v tejto situácii rolu, je snaha byť úspešný. Znie to až paradoxne, ale športovci, ktorí chcú strašne uspieť, sú tí, ktorí majú veľmi často strach zo zlyhania. Je to preto, že sa obávajú o to, že nebudú úspešní a že budú robiť chyby.
Takže prvým krokom je určiť, prečo sa obávate zlyhania. Je to preto, že máte obavy z toho, čo si ostatní myslia? Že necháte ostatných členov tímu dole? To na vás vytvára príliš veľký tlak v podobe očakávania ostatných osôb. Pochybnosť je preto opakom sebadôvery. Je nutné teda kontrolovať tieto pochybnosti predtým, než vám vstúpia do mysle a vy sa s nimi stotožníte. Mám na to celý program, ale týka sa to predovšetkým rozvoja prvkov sebadôvery, o ktorom budem hovoriť v ďalších sedeniach a článkoch.
Ako prekonať strach ťažké techniky? Situácia známa z krasokorčuľovania, hokeja, futbalu, keď športovec má problém prekonať strach z nejakého manévru.
Odpoveď:
Ako sa zvyšuje technická úroveň daného športovca, je nutné, aby sa zvyšovala i úroveň koncentrácie. Každý technický manéver má niekoľko komponentov. Veľmi často vidíme, že na začiatku prevedenia techniky, športovec začne myslieť na finálnu fázu a tým pádom stratí koncentráciu s daným momentom. To vedie samozrejme k poklesu výkonnosti, technickým chybám, nepresnostiam, pádom atď. Jedna z vecí ako zlepšiť a ako prekonať obavy z nových techník, je preprogramovať myseľ na základe vizualizačného tréningu tým, že vidím a cítim, ako prevádzam jednotlivé technické komponenty správne. Jedná sa o klasickú vizualizáciu, alebo pocitovú vizualizáciu. Tým dôjde k vytvoreniu vizuálneho obrazu a prenesením schopností do tréningu resp. do súťaže. Druhá vec je tu naakumulovať tréningový čas a preniesť tieto vizualizačné prvky do tréningu v jednotlivých komponentoch. Čo to konkrétne znamená? Znamená to, že budem trénovať jednotlivé časti zložitej techniky a až si budem istý v týchto častiach, potom ich zložím do jedného celku. Napr. v krasokorčuľovaní to môže byť výskok, odraz, dopad, ktoré môžem trénovať separovane a potom zložiť do jednej techniky. To si samozrejme môžem vizualizovať a na základe tzv. vizualizačnej spätnej väzby vyhodnotím prenos z vizualizácie do reálneho tréningu.
Ako prestať premýšľať príliš veľa behom zápasu? Niekedy, keď v zápase nejde niečo podľa plánu, mám tendenciu analyzovať situáciu behom zápasu. Nemôžem si pomôcť, stále musím v hlave tú situáciu rozoberať a potom strácam koncentráciu a robím chyby. Čo mám robiť? Mám pocit, že veľmi často očakávam od seba vynikajúci výkon a tým na seba kladiem veľký tlak.
Odpoveď:
Vyzerá to ako očakávanie, ktoré spôsobí, že začnete príliš veľa premýšľať o schopnostiach a o situácii. Najprv je nutné, nechať tieto očakávania byť. Obmedzujú vás tým, že sa často porovnávate s tým, čo myslíte, že by ste mali urobiť. Keď výkon nie je na úrovni očakávania, nastáva pokles sebadôvery, frustrácie, koncentrácie atď. Očakávania vás samozrejme obmedzujú. Tým, že nemáte pripravený strategický a herný plán, tieto očakávania sa prenášajú do analyzovania. Stratégia by mala byť založená na silných stránkach. Mala by zahŕňať alternatívy, čo robiť v určitých situáciách. Tie by mali byť perfektne naučené a naprogramované v hlave. Vizualizácia môže byť jedna z metód ako sa ich naučiť a ako ich aplikovať. Čo samo o sebe spustí v reálnej situácii proces autopilota a nenastane analytické myslenie, pretože myseľ bude krok po kroku nasledovať plán (procesné mini ciele).