Ako prekonať obavy z budúceho výkonu, či sa mi bude dariť?
Odpoveď:
Jedná sa tu o klasické pochybnosti, ktoré vstupujú do myšlienkového procesu. Samozrejme negatívne ovplyvňujú športový výkon. Jedna z metód ako eliminovať tieto pochybnosti, je prestať spochybňovať svoje schopnosti na súťaži. Čo to znamená konkrétne? Kedykoľvek pochybnosť vstúpi do vašej mysle, je nutné ju tzv. pretočiť. Napr. pochybnosti typu „Zvládnem techniku v správny čas, v správnej podobe?“, môžeme pretočiť „Už som v podobnej situácii bol v minulosti a vždy som bol úspešný“.
Je nutné prestať myslieť na budúcnosť v momente prez zápasom a sústrediť sa na tréningový proces, rozcvičku a na samotný zápas. Samozrejme tým ďaleko lepšie dosiahnete svojich cieľov. Snažte sa sústrediť na prevedenie a procesné prvky, ktoré chcete previesť úspešne.
Ako blokovať negatívne osoby, ktoré sa okolo mňa vyskytujú?
Odpoveď:
V športe sa často jedná o negatívnych rodičov, alebo negatívneho trénera – coacha. Nie je to jednoduchá vec. Ide predovšetkým o to, že je nutné negatívne tvrdenia pretočiť vo svoj prospech. A to buď interne, alebo externe. Keď je v okolí známa rodina, nie je problém to previesť externe a nahlas. V prípade trénera to môžem urobiť interne – vo svojej mysli, vnútorným hlasom a vnútorným dialógom.
Pokiaľ sa negativita týka vás, ako samotného športovca – to znamená, ľudia okolo vás vám hovoria, že na to nemáte a že nemáte to skúšať, je nutné si v hlave (interne) pripomenúť úspechy, ktoré ste dosiahli a prejsť si tzv. kľúčové prvky sebadôvery, vďaka ktorým sa dostanete nad tieto negatívne, ubíjajúce myšlienky a názory. Samozrejme je tu toho ďaleko viac, ako na to reagovať. Ale ide o to si pozitívne amotivačne vyhodnotiť tieto negatívne prístupy okolitých ľudí.
Ako sa nesústrediť na skóre, keď uzatváram zápas? (v tenise, golfe atď.)
Odpoveď:
Jedna z najčastejších chýb, ktorá nastáva, je že športovec s snaží uchrániť skóre, alebo pozíciu. Veľmi často, keď športovec zistí že hrá lepšie než očakával, začína meniť svoj mentálny prístup a namiesto toho, aby hral ofenzívne, začína hrať defenzívne. Kedykoľvek sa začnete sústreďovať na skóre a pozíciu, to už samo o sebe je mentálna prekážka, ktorá zapríčiní, že športovec začne hrať defenzívne. To vedie k tomu, že športovec sa sústredí na to, ako sa vyhnúť chybám namiesto toho, aby sa sústredil na to, ako bude hrať dobre. Často venuje pozornosť tomu, napr. kam neodpáliť loptičku, čo neurobiť technicky zle… atď.
Čo je teda potrebné urobiť?
- Je nutné nechať bežať skóre a nemyslieť na to – tým, že sa sústredím na herné prvky a prevedenie týchto prvkov (budem mať natrénované procesné prvky). Tým zamestnám myseľ aktuálnymi vecami a skóre nebude mať šancu vstúpiť do mysle.
- Je nutné udržať tzv. momentum na svojej strane. Momentum rýchle zmizne, kedykoľvek si športovec začne chrániť skóre, alebo začne hrať defenzívne. Je nutné ho plne využiť tým, že zostanete a začnete využívať robnaký štýl hry, ktorý vás dostal do tejto pozície, do vedenia.
- Ďalej odporúčam zostať agresívny tým, že si stanovím ciele, ktoré budú pre mňa výzvou. Jeden z príkladov môže byť, že nechcem vyhrať o jeden gól, ale o napr. 2 góly, alebo nechcem vyhrať v tenise 6:4, ale 6:2, keď vyhrávam 2:0 v poslednom sete atď.
Ako pomôcť športovcom, ktorí sú na seba príliš prísny a tvrdý, čo sa týka výkonu? Často sú z toho frustrovaný a rozhodený z tréningového procesu.
Odpoveď:
Veľmi často tvrdo trénujúci športovci sú ďaleko tvrdší a prísnejší na svoj výkon, ako na svojich tímových kolegov. To je jasný znak perfekcionalistických tendencií a toho, že chcú urobiť všetko dokonale. Myslia si, že nemôžu urobiť žiadne chyby a že chyby sú nepriateľné. Je dôležité, aby pochopili, že nikto nie je dokonalý v športe a tým nemôžu byť dokonalí ani oni. Je nutné sa pozrieť na konkrétne priklady vrcholových športovcov, ktorí i na tejto úrovni stále robia chyby. Ďalšou vecou je, pomôcť týmto športovcom pracovať a naučiť sa reagovať, keď nastane chyba behom aktuálneho výkonu.Je nutné mať mentálnu stratégiu pripravenú vopred pre rôzne situácie chýb a súčasne vedieť, ako reagovať mentálne po chybe. Keď je športovec negatívny po chybe, je to veľmi ťažko riešiteľná situácia. A tá ho môže dlhodobo negatívne stiahnuť dole. Iné riešenie tejto problematiky je modifikovať očakávania športovca. Jedná sa tu často o veľmi vysoké očakávania na výkon, ktoré je nutné modifikovať, eliminovať a prijať fakt, že je v poriadku urobiť pár chýb.
Ako pracovať s koncentráciou (vrátiť sa do koncentrovaného výkonu) v situácii, keď som rozptýlený počas výkonu?
Odpoveď:
Problém č.1 je rozptýlenie a jeho identifikácia. Problém č. 2 je vedieť na aké kľúčové body sa sústrediť behom športu. Je samozrejmé, že pokiaľ sa dostanete mimo herné prvky, je ťažké sa prekoncentrovať, keď neviete na aké konkrétne prvky sa sústrediť. Preto je veľmi dôležité mať zvládnutú koncentráciu, čo znamená, vedieť o 4 etapách tréningu koncentrácie. Ale i tak to bude trvať určitý čas konzistentného tréningu, než ich začnete aplikovať v súťaži.
- Vprvej fáze je dôležité sa naučiť identifikovať kľúčové prvky, na ktoré sa sústredíte behom výkonu. Čo je relevantné a irelevantné vzhľadom k danému výkonu. Relevantné môžu byť technické prvky, stratégia, irelevantné – skóre, diváci, čo bude po zápase atď.
- Naučiť sa postupnosť týchto kľúčových bodov a byť na nich koncentrovaný
- Naučiť sa rozpoznať, keď ste mimo kľúčových bodov a rozptýlený nejakými internými, alebo externými rozptyľujúcimi faktormi.
- Vytvoriť si stratégiu na prekoncentrovanie sa. To je jeden z najdôležitejších krokov, čo sa týka koncentrácie.
Ako zostať relaxovaný a nemyslieť na technické prevedenie pred výkonom?
Odpoveď:
Pokiaľ športovec myslí na technické prevedenie, jedná sa často o perfekcionalistické tendencie. Takíto športovci sa radi sústredia na mechaniku a na technické detaily. Je to vynikajúci prístup pre tréning, avšak to obmedzuje ich výkon behom súťaže. Cieľom by malo byť oddeliť tréningovú myseľ od zápasovej a tým dosiahnuť svojho maximálneho potenciálu. Funkčné prevedenie danej športovej činnosti je založené na inštinktoch a na pocitoch. Nie na mechanickom opakovaní niečoho, nejakých detailov. To sa spustí tým, že namiesto, aby som sa sústredil na mechanické detaily, budem sa snažiť predstaviť v hlave tempo odkopu, alebo pocity pri danej technike.
Ako zlepšiť mentálnu koncentráciu pred strelou ( vo volejbale, futbale, golfe)
Odpoveď:
Mnoho športovcov má problém udržať koncentráciu práve v týchto kľúčových momentoch – typicky sú rozptýlení nepodstatnými vecami. Napr. v basketbale, hráč môže byť rozptýlený ľuďmi, ktorí sú za košom, keď hádže trestný hod, alebo 3-kový hod. Obecne rozlišujeme 2 typy rozptýlenia, interný a externý.
Interné rozptýlenie: sú myšlienky, pocity a viery, ktoré negatívne ovplyvnia koncentráciu na daný cieľ. Napr. negatívne označenie samého seba, že mám problém s 3-kovými hodmi v kľúčových situáciách je interné rozptýlenie.
Externé rozptýlenie: vychádza z okolia, v ktorom prebieha výkon. Môže sa jednať napr. o inštruktáž trénera, zastrašovanie zo strany súpera, rozhodca, diváci atď. Je tu niekoľko spôsobov ako sa koncentrovať a nebyť rozptýlený. Mojim klientom vysvetľujem, že je dôležité sústrediť sa na proces, to čo prebieha v danej chvíli.
To znamená, identifikovať informácie, ktoré sú relevantné k uskutočneniu daného výkonu. Napr. vo vyššie zmieňovanom 3-kovom hode, je nutné sa sústrediť na cieľ, dráhu lopty, východiskovú pozíciu rúk a nôh a pozíciu blokovacieho hráča. To sú tzv. kľúčové body. Ďalšia dôležitá vec z hľadiska koncentrácie je schopnosť prekoncentrovať sa v momente, keď som rozptýlený. Ale aby ste toho boli schopný, je nutné si uvedomiť tzv. irelevantné informácie, ktorým venujete pozornosť.
Čo by som si mal predstavovať v golfe pri odpale?
Odpoveď:
Predtým, než začnete odpaľovať, je nutné si vybrať cieľ, kam chcete odpáliť. Ako náhle si vyberiete cieľ, je nutné si vyčistiť myseľ, čím sa zvýši koncentrácia. To sa dosiahne tým, že sa prekoncentrujem na dych, na vizuálny obraz odpalu a na pocit dobrej pozície tela. V tom momente by nemalo byť už v hlave žiadne rozptýlenie a mal by som byť koncentrovaný na ten moment odpalu. Viera v odpal je veľmi dôležitá schopnosť. Mnoho hráčov idú do odpalu na 100%, ale pochybujú o jeho výsledku.
To znamená, aby ste zvýšili úroveň viery, je nutné do tréningu zahŕňať i tzv. funkčné golfové prvky. Znamená to prvky rozvíjajúce funkčnú myseľ – to je rozvoj tzv. vizuálnych predstáv tesne pred odpalom a behom momentu odpalu. Konkrétne to znamená napríklad, že behom odpalu sa síce pozerám na loptičku, ale v hlave si predstavujem dráhu, ako poletí loptička do daného miesta.