Môj príbeh

Začiatok

Písal sa rok 2000 a moja práca bola 100% orientovaná na výcvik boja zblízka špeciálnych armádnych /protiteroristických skupín MO/MV SR, ČR. V tej dobe, už s 15 ročnou praxou – veľmi intenzívneho tréningu bojového umenia, majstrovského pásu v Karate, inštruktor levelu v BJJ /Brazílske Jiu Jitsu /, som veľmi intenzívne spolupracoval so svetovými expertmi na boj zblízka z USA, Južnej Afriky a Austrálie. Jedna z mnohých ciest po svete ma zaviedla i do San Diega v Kalifornii, kde pod vedením R. Harrisa (experta na BJJ/ MMA, FMA / Filipínske bojové systémy,…) som rozvíjal svoje bojové schopnosti.

Keď som si potom v hlave prechádzal každý deň večer, ťažké sparingy , čo sa stalo – veľmi často sa ma zmocnil pocit frustrácie. Nešlo o to, že by som v situáciách nevedel, čo mám robiť. Nedokázal som to v  akcii, pod tlakom aplikovať! Chýbalo mi väčšie uvoľnenie a relaxácia pod tlakom. To som samozrejme v tej dobe vôbec nevedel. To veľké chcenie ma paradoxne v zápasoch zväzovalo. Pamätám si, ako som hovoril, “ako je vôbec možné, že s viac ročným tréningom, 5 hodín denne /6 krát v týždni, mám problém s chlapcami, ktorí trénujú o polovicu menej? ” Nechcel som sa zmieriť s tým, že ide len o „technické“ faktory alebo kvalitu tréningu.
Išlo o mentálne faktory, ktoré boli v tej dobe pre mňa absolútne neznáme. Cítil som to, ale nevedel som to pomenovať. Tu sa začalo rysovať niečo ďaleko väčšie – čo dalo neskôr základ mojej coachingovej kariére. To, že som osobne/fyzicky zažil tieto mentálne ťažké momenty, mi neskôr veľmi pomohlo pochopiť „myslenie“ top športovcov.

obrázek

Za pol roka, ku mne do SR priletel coach , expert na „stand up“ boj, R. King z Južnej Afriky. Práve on bol prvý, ktorého som sa spýtal: „ Čo je hlavným dôvodom, že nedokážem preniesť moje tréningové schopnosti do ostrého zápasu” ? On mi jednoznačne odpovedal: “ Tvoja mentálna príprava je na nulovom bode“.
Bolo to pre mňa potvrdením toho, na čo som sa snažil nájsť sám odpoveď , niekoľko dlhých mesiacov. Povedal mi mnoho príbehov, aké mal tréningové zápasy proti top svetovým fighterom tej doby – buď v Thai boxe, či BJJ alebo MMA. Povedal mi, že psychická odolnosť bola hlavný rozdiel, prečo väčšinu z nich porazil. „80% zápasu sa odohráva v hlave, povedal“.
“ Koľko času stráviš mentálnym rozvojom boja? ” Chceš byť stále jen v gyme/telocvični – alebo sa chceš posunúť i do iných oblastí, svetového športu, leadership , businessu …, tak ako ja? “ Viac už nebolo treba nič hovoriť! Moje v tej dobe „úzko koncentrované“ videnie sa začalo dostávať do úplne iného levelu. V tej dobe som pracoval s top profíkmi z odboru, avšak sám som si hovoril – “ To má byť strop – čo ďalej“? Kombinácia týchto okolností, správne nasmerovanie a vlastné hľadanie odpovedí ma nasmerovalo do coachingovej  kariéry – čo neskutočne obohatilo môj športový progres, ale i osobný/rodinný život.

Rodney bol môj prvý „mentor“, ktorý mi predával info a postupy pre športový coaching – a neskôr i pre unikátny life coaching. Tu začala moja cesta – čoho výsledkom v priebehu pár rokov bolo opätovné uzatvorenie kontraktov s MV, MO SR/ v oblasti mentálnej prípravy/,  spolupráca s profi tímami, svetovými hráčmi z mnohých športov, business leadery,….atď.

Cesta pokračuje a nie je deň, kedy by som sa skutočne netešil na novú výzvu, vec – ktorá ma v coachingu čaká v ten deň!